mega tabuľka

"Rady nielen z Porady" - Tipy a triky, "how-to ...", nápady a riešenia k aplikáciam MS Office
pre všetky verzie až po MS Office 2010

mega tabuľka

Poslaťod Dušan » 14.10.2015, 11:57

Dobrý deň
Vytvoril som si jednu tabuľku a postupne sa z nej stala mega tabuľka. Je tak kapacitne navýšená že takmer 10 min trvá kým naskočí. Je v nej okrem iného aj veľa podmienených formátov určených na základe vzorca, aj veľa vzorcov a odkazovačiek. Teda sa stála takmer nepoužiteľná. Často kolabuje Excel ako taký.
Formátovanie je klasické napríklad ak vyjde suma mínus je určené aby sa zafarbila výsledná suma na červeno a podobne.
Ja som v snahe zbaviť sa rôznych vzorcov na formátovanie v starých údajoch, pokúsil som sa prekopírovať uvedené údaje v tabuľke tak, že som v ponuke prilepiť vybral možnosti“ prilepiť iba hodnoty a formát“. V nádeji že mi číslo ostane uvedené a pritom zafarbené na červeno. No a ten nastavený formát v bunke už nebude. A ono to skopíruje aj ten vzorec. Čím sa zachovávajú tie vzorce ktoré aspoň podľa mňa navyšujú kapacitu tabuľky a pritom ide o údaje staršie, takže už by tam ten vzorec nemusel byť. Lebo s údajom sa nepracuje a teda ostáva nemenný.
Neviem či som to opísal zrozumiteľné.
Stretli ste sa už s takým problémom alebo máte nejaký typ ako s tým pohnúť? Ozaj čo najviac navyšuje kapacitu tabuľky?

S úctou Dušan
Dušan

Udelené poďakovania: 5 krát
Prijaté poďakovania: 0 krát

Re: mega tabuľka

Poslaťod Palo-admin » 22.10.2015, 12:35

Dobrý deň,
toto je dosť komplexný problém, príčin môže byť viac.
Uvediem najčastejšie:

1.Príliš veľa rôznych formátov bunky
Obzvlášť použitie priveľa typov písma (celý font je držaný so súborom v pamäti)

2. Vyhnite sa maticovým vzorcom
Vyhodnocovanie maticových (Array) vzorcov môže trvať dlho – môžu spracúvať veľké množstvo dát
(odkazy na bunky), analyzovať ich a až následne dajú výsledok. Ale to nejakú dobu trvá.

3. Vyhnite sa „Volatile“ vzorcom
„Volatile“ vzorce sú vzorce, ktoré sa prepočítavajú zakaždým, keď dôjde k zmene v zošite.
Napr. funkcie ako NOW, TODAY, INDIRECT, RAND. znižujú rýchlosť spracovania.
Ak sa im nedá vyhnúť, treba minimalizovať ich použitie.

4. Používať Podmienené formátovanie s opatrnosťou
Podmienené formátovanie je tiež typu „Volatile“ (prepočítava sa zakaždým).
Ak sa použije na veľkých dátových súborov, alebo je aplikované viacnásobne, veľmi spomaľuje.

5. Používajte Excel Tabuľky a pomenované oblasti
Excel tabuľky (Excel Tables) a pomenované oblasti sú dve úžasné vlastnosti, ktoré pekne väzbia dáta a odkazovať sa na je veľmi ľahké.
Môže chvíľu trvať, než si na to zvyknete, ale keď začnete používať, uľahčia život.

6. Prevod Nepoužitých vzorcov statickými hodnotami
Ak nepotrebujete vzorce, je lepšie ich previesť do statickej hodnoty
(CTRL+C, pravé tl.myši, „Prilepiť špeciálne“, voľba „vložiť ako hodnoty“).

7. Vyhnite sa použitiu celého riadku / stĺpca ako referenčného (A:A)
T.j. používanie kompletného odkazu na riadok / stĺpec vo vzorcoch. Je to zlá prax, a mala by byť zakázaná :)

P.
Palo-admin
Administrátor stránky

Udelené poďakovania: 6 krát
Prijaté poďakovania: 63 krát

Re: mega tabuľka

Poslaťod Dušan » 26.10.2015, 14:08

Ďakujem pekne skúsim si vaše rady vyskúšať a uvidím čo to spraví.

S úctou Dušan
Dušan

Udelené poďakovania: 5 krát
Prijaté poďakovania: 0 krát

Späť na Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia